Postulator


Postulator Generalny

Br. Dario Vermi

 

Urodził się w Rovato (Brescia-Włochy) 18 marca 1963 r. Śluby czasowe złożył 24 sierpnia 1986 r., a śluby wieczyste 4 września 1994 r. Święcenia kapłańskie przyjął 5 kwietnia 1997 r. W tym samym roku ukończył studia licencjackie z teologii na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch, a w roku 2001 studia licencjackie z pedagogiki powołaniowej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. W latach 2000-2006 był formatorem we włoskim nowicjacie międzyprowincjalnym. Od 2006 do 2019 roku był przełożonym w różnych szpitalach Zakonu. Postulatorem Generalnym Zakonu został mianowany 18 marca 2019 r. na sześciolecie 2019-2025. W 2019 roku uczestniczył w kursie organizowanym przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, uzyskując Dyplom i wyróżnienie ze strony Kongregacji. 



Postulator Generalny jest mianowany przez Przełożonego Generalnego i zatwierdzany przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. „Prowadzi on wszystkie sprawy dotyczące naszych Świętych, Błogosławionych i Sług Bożych. Ma też za zadanie przygotowanie procesów kanonizacyjnych zaproponowanych przez Definitorium Generalne, stosownie do ich natury, zgodnie z postanowieniami prawa kanonicznego i wytycznymi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych”. (S.G. 131)

Postulator, mianowany w formie zgodnej z prawem kanonicznym i odpowiednio zatwierdzony przez kompetentną władzę kościelną, jest osobą, która z upoważnienia reprezentuje tego, kto wnosi o kanonizację (biskup diecezjalny, przełożony generalny, grupa wiernych, ...) do władz kościelnych, zarówno diecezjalnych, jak i rzymskich. W związku z tym pełni podwójną rolę w procesach kanonizacyjnych: „broni” w pierwszej osobie interesów tych, którzy go powołali oraz współpracuje z władzą kościelną w poszukiwaniu prawdy (prowadzeniu badań nad życiem danego Sługi Bożego, aby poznać opinię o jego świętości i kościelną wagę sprawy), zarówno na etapie diecezjalnym, jak i przed Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych.

Postulator Generalny składa wniosek o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego lub kanonizacyjnego, dba o relacje z Watykańską Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych, przygotowuje poszczególne sprawy, zbiera dokumentację, świadectwa, informacje dot. łask i cudów.

Promuje także nabożeństwo do „świętych Rodziny Szpitalnej” poprzez modlitwy, celebracje, przygotowywanie i przekazywanie relikwii, rozpowszechnianie biografii, obrazków i innych przedmiotów kultu, celem ich lepszego poznania, naśladowania, dba o popularyzację pism i nauczania, wskazuje na powiązywanie z aktualnymi wydarzeniami, faktami i problemami, wspierając w ten sposób kształtowanie i rozpowszechnianie kultury szpitalnictwa.

                     

Współpracownicy Postulatury

Postulator Generalny, by lepiej pełnić swój urząd, korzysta z kompetentnych w określonych dziedzinach współpracowników, którzy wspierają go w powierzonych mu zadaniach.

Aktualnie współpracownikami są:

Br. Salvino Zanon, O.H., Prowincja Lombardzko-Wenecka

Pani Chiara Donati, Kuria Generalna

 

Współpraca z Postulaturą

Ci, którzy chcą współpracować z Postulaturą Generalną, mogą przesłać szczegółowe i precyzyjne informacje o domniemanych cudach, które wydarzyły się za wstawiennictwem Sług Bożych, Błogosławionych lub Świętych.

Możliwa jest również współpraca poprzez rozpowszechnianie informacji o Sługach Bożych lub przekazanie informacji dotyczących braci, a także współpracowników, którzy swoim wiernym i spójnym życiem wnieśli wkład w głoszenie i świadczenie o Królestwie Bożym wśród ludzi ubogich i chorych, jak również poprzez rozpowszechnianie książek i biografii, filmów wideo, czasopism, broszur, zdjęć, organizowanie spotkań naukowych i informacyjnych ...

 

Torna alla pagina precedenteTorna alla home page