Europejski projekt SAVE
W dniach 1719 grudnia Fundacja Bonifratrów ds. Badań Naukowych oraz Edukacji Zdrowotnej i Społecznej (Wyspa Tyberyjska) gościła uczestników projektu SAVE (Support and treatment of traumatized children After ViolencE). Projekt ten został przygotowany przez Biuro Hospitality Europe i sfinansowany przez Unię Europejską. W projekcie biorą udział trzy szpitale Zakonu: Szpital Sant Joan De Déu (Barcelona, Hiszpania), Szpital Barmherzige Brüder gemeinnützige GmbH (Regensburg, Niemcy), Szpital Pediatryczny Bambino Gesł (Rzym, Włochy), a także, wymieniona już, Fundacja Bonifratrów ds. Badań Naukowych oraz Edukacji Zdrowotnej i Społecznej (Rzym, Włochy).
W ramach projektu, oprócz poprawy wiedzy i umiejętności pracowników służby zdrowia w delikatnej dziedzinie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, opracowany zostanie odpowiedni program wsparcia, będący odpowiedzią na potrzeby psychofizyczne ofiar i ich rodzin. We współpracy z odpowiednimi władzami państwowymi, uczestniczące szpitale opracują protokół ułatwiający zgłaszanie przypadków przemocy i pozwalający na szybszą reakcję organów sprawiedliwości w ich własnych krajach.
Po spotkaniu inaugurującym projekt (Kick-Off Meeting), które miało miejsce w Barcelonie w dniach 1718 października 2019 r., w dniach 1719 grudnia w Rzymie, zostały zorganizowane wykłady dla szkoleniowców (International training workshop for trainers), którego celem było przygotowanie dziewięciu trenerów (po trzech z każdego uczestniczącego kraju), którzy będą następnie informować i szkolić sześćdziesięciu pracowników służby zdrowia (dwudziestu w każdym kraju) w zakresie tematów związanych z projektem.
Koledzy z Regensburga omówili kwestię podejścia do dzieci będących ofiarami lub świadkami przemocy (w szczególności wśród migrantów) i zilustrowali europejskie prawodawstwo przeciw przemocy wobec nieletnich. Neuropsychiatrzy i psychologowie ze szpitala Bambino Gesł przedstawili aspekty biomedyczne: od biologicznych skutków urazu po diagnostykę różnicową deficytu uwagi / zespołu nadpobudliwości (ADHD) oraz zespołu stresu pourazowego (cPTSD). Wyjaśnili również, w oparciu o metodę MacMaster, uznaną za jedną z najbardziej skutecznych w radzeniu sobie z trudnościami w relacjach rodzinnych, jak stosować narzędzia oceny i wykorzystywać metody terapeutyczne w rodzinach zagrożonych. Psychologowie i pracownicy socjalni Centrum Przeciwko Przemocy (Fundacja Bonifratrów - Wyspa Tyberyjska) przedstawili model przyjmowania, wspierania i opieki nad ofiarami, które zwracają się do tego Centrum o pomoc.
Spotkanie było bardzo owocne, a klimat współpracy sprzyjał wymianie wiedzy i doświadczeń. Również gościnność przeora bonifraterskiego Szpitala św. Jana Kalibity na Wyspie Tyberyjskiej z pewnością przyczyniła się do sukcesu tego spotkania. Uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami długiej i bogatej historii rzymskiego szpitala oraz obejrzeli skarby archeologiczne i artystyczne zgromadzone na wyspie.
Zgodnie z planem, projekt będzie kontynuowany przez następne dwa lata i zakończy się we wrześniu 2021 r.