Być Bratem Szpitalnym

 

Być Bratem Szpitalnym, Naśladowcą Św. Jana Bożego

Osoby, które pragną zostać bratem zakonnym, zachęcamy do podjęcia drogi rozeznania powołaniowego, podczas której będą oni mogli poznać wartości i postawy, będące podstawą tożsamości brata, a także skonfrontować się z nimi. Przebieg tej drogi zależy głównie od sytuacji osobistej kandydata i opiera się na kryteriach dotyczących formacji zakonnej, zawartych w dokumencie "Projekt formacji braci św. Jana Bożego". Kryteria te są dostosowywane do warunków kandydata z uwzględnieniem miejsca jego zamieszkania, sytuacji społecznej, religijnej i kulturowej, wieku, itd.

Początek Drogi

Kandydat, który pragnienie zostać bratem św. Jana Bożego, zazwyczaj najpierw kontaktuje się z promotorem powołań dzieła lub prowincji. Zadaniem promotora jest przekazanie informacji na temat charakteru powołania brata w Kościele i udzielenie pomocy osobie zainteresowanej w konfrontacji swoich darów i talentów z wartościami i wymogami życia i misji brata św. Jana Bożego. Odbywa się to zazwyczaj poprzez serię rozmów osobistych, pobyt w jednej ze wspólnot braci znajdującej się blisko miejsca zamieszkania kandydata oraz posługę w jednym z dzieł społecznych lub opiekuńczych Zakonu.

Program Kierownictwa Powołaniowego

Jeśli po tym pierwszym doświadczeniu, kandydat zdecyduje się rozpocząć proces rozwoju powołania braterskiego, przechodzi do programu kierownictwa powołaniowego.

Programy te, organizowane są na szczeblu prowincjalnym i prowadzone przez promotora powołań, mają na celu pomóc młodym ludziom w lepszym zrozumieniu sensu bonifraterskiego powołania.

Programy kierownictwa powołaniowego uwzględniają zawsze potrzeby kandydata: są dostosowane do jego wieku, wykształcenia i sytuacji osobistej. Obejmują okresowe rozmowy kandydata z bratem, który jest jego kierownikiem powołaniowym, spotkania z innymi kandydatami, pogłębianie życia chrześcijańskiego, lekturę dokumentów Kościoła i Zakonu, okresowe uczestnictwo w życiu jakiejś wspólnoty braci oraz zaangażowanie w posługę apostolską na rzecz ubogich.

Celem programu kierownictwa powołaniowego jest ułatwienie młodej osobie w rozeznaniu własnego powołania. Rozeznanie to powinno pomóc kandydatowi w podjęciu decyzji odnośnie rozpoczęcia procesu formacji brata św. Jana Bożego.

Proces Formacji Brata Św. Jana Bożego

Proces formacji brata św. Jana Bożego podzielony jest na kilka etapów. Na każdym z nich, brat szpitalny nie tylko umacnia swoje powołanie, do którego został wezwany, ale także przygotowuje sie do przeżywania go w pełni.  Podczas całego okresu formacji młodemu człowiekowi towarzyszą bracia formatorzy, którzy pomagają mu, w oparciu o zdobywane doświadczenia i wiedzę, w pełniejszym rozeznaniu powołania do szpitalnictwa.

Postulat jest pierwszym z etapów, który przechodzi kandydat. Etap ten polega na bliższym poznaniu Zakonu, podczas którego kandydat może rozeznać swoje powołanie do szpitalnictwa poprzez konkretną posługę w jakimś dziele opiekuńczym. Poznaje także życie we wspólnocie, dzięki czemu może również odkryć bogactwo wspólnotowego życia braterskiego i modlitwy.

Kolejnym etapem jest nowicjat. Ten etap trwa dwa lata i ma na celu ugruntowanie fundamentów powołania i duchowości brata św. Jana Bożego.  W tym czasie kandydat może utwierdzić się, czy Zakon Szpitalny jest jego powołaniem i czy to powołanie Zakon akceptuje. Na tym etapie bardzo ważne jest wsłuchać się w głos Boga, zatopić w modlitwę, poznać i pokochać Zakon, do którego kandydat zdecydował się wstąpić.  Nowicjat kończy się konfirmacją przez kandydata pewności swojego powołania i jeżeli Zakon uzna go za zdatnego, dopuszcza go do złożenia czasowych ślubów: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i szpitalnictwa.

Scholastykat. Po złożeniu ślubów czasowych rozpoczyna się etap zwany scholastykatem, który trwa 5 lat. W tym czasie brat kształci się w zakresie opieki zdrowotnej, społecznej oraz teologii, w celu jak najlepszego przygotowania się do pełnienia swojej misji szpitalniczej w Zakonie. Po ukończeniu etapu scholastykatu, jeśli młody brat uzna, że to jest jego droga, a Zakon, biorąc pod uwagę proces formacyjny przez niego zrealizowany, także będzie tego samego zdania, nadchodzi moment na złożenie profesji wieczystej, poprzez którą brat ostatecznie ofiaruje się Bogu i zobowiąże do praktykowania, już do końca życia, czterech ślubów, jako brat św. Jana Bożego.

Po złożeniu przez brata profesji uroczystej można powiedzieć, że jest on gotowy do tego, by podjąć posługę tam, gdzie Zakon uzna za stosowne, by służył szpitalnictwu.

Formacja ciągła. Mimo, że formacja początkowa kończy się wraz ze złożeniem ostatniej profesji, brat św. Jana Bożego winien zawsze dbać o swój dalszy rozwój, dlatego, jeżeli chce dobrze pełnić swoją misję, nigdy nie może zapominać o formacji ciągłej. 

 

Torna alla pagina precedenteTorna alla home page