Misje Zakonu
MISJA
Pojęcie szpitalnictwa obejmuje zapewnienie schronienia, promocję zdrowia, opiekę medyczną i ciągłe zaangażowanie w najbardziej wrażliwych obszarach społeczeństwa, w wymiarze uniwersalnym i z nastawieniem na jak najwyższy profesjonalizm.
Szpitalnictwo znajduje swój wyraz w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, ośrodkach zdrowia, ośrodkach pomocy społecznej i wspólnotach zakonnych. Chodzi tu o różnorodne, zaangażowane społecznie ośrodki, działające obok innych instytucji o charakterze publicznym, wyznaniowym lub prywatnym, które kierują się podobnymi pobudkami i z którymi łączy nas wspólna wizja.
To szczególne nastawienie na pomoc osobom najbardziej potrzebującym, czy to ze względu na chorobę, czy też na ograniczone środki finansowe, skutkuje powstawaniem i rozwojem międzynarodowych programów działalności społecznej i prozdrowotnej.
Współpracę traktujemy jako element, który łączy nas wszystkich, każdego według podjętych zobowiązań. Personel medyczny, współpracownicy, bracia, wolontariusze i dobroczyńcy umożliwiają wdrożenie wielu programów działalności w środowiskach najbardziej upośledzonych społecznie i prowadzenie projektów pomocy w najbardziej zubożałych krajach na wielu kontynentach.
Mając na uwadze najnowsze osiągnięcia nauki, ale także ograniczenia z niej wynikające, unikamy form agresywnej terapii lub innych form leczenia, które podważają ludzką godność. W tym względzie, bardzo istotne jest tworzenie i upowszechnianie istnienia ośrodków opieki paliatywnej, co wynika z naszej filozofii towarzyszenia cierpiącym, łagodzenia bólu i umożliwiania im humanitarnego przejścia ostatniego etapu życia.
WIZJA
Dla Zakonu Bonifratrów ważny jest sposób prowadzenia działalności. To powoduje, że promujemy szacunek dla osób i poszanowanie ich autonomii oraz staramy się maksymalnie unikać powstawania ewentualnych zależności i relacji paternalistycznych. W ten sposób Zakon pozostaje otwarty na nowe idee oraz kryteria zawodowe i społeczne, nowe działania oraz na kulturę i szczególne cechy danego środowiska, zajmując przez to trwałe miejsce w historii, ze względu na ideę Szpitalnictwa i humanitarną opiekę medyczną obejmującą wszystkie osoby.
Jesteśmy Instytutem o chrześcijańskiej tożsamości, niemniej jednak wyrażamy szacunek dla innych wyznań i przekonań religijnych oraz promujemy dialog, który bierze za punkt wyjścia własną tożsamość i ma za zadanie wypracowanie praktycznych form współpracy między kulturami i religiami, mając szczególnie na uwadze zjawisko migracji w społeczeństwie.
WARTOŚCI
SZPITALNICTWO na wzór św. Jana Bożego jest główną wartością Zakonu, która konkretyzuje się w czterech innych wartościach:
· JAKOŚĆ to podstawa naszej posługi i naszego zarządzania; można ją interpretować jako: doskonałość, profesjonalizm, opieka holistyczna, wrażliwość na nowe potrzeby, model jedności z naszymi współpracownikami, model opieki św. Jana Bożego, przyjazne struktury architektoniczne i ich wyposażenie, współpraca z innymi
· SZACUNEK do wszystkich ludzi, którzy przychodzą do nas, do naszych ośrodków i dzieł; można go interpretować jako: szacunek dla innych, człowieczeństwo, wymiar człowieczeństwa, odpowiedzialność wzajemna wobec braci i współpracowników, zrozumienie, wizja holistyczna, promocja sprawiedliwości społecznej, przestrzeganie norm prawa cywilnego i obywatelskiego, zaangażowanie rodziny
· ODPOWIEDZIALNOŚĆ jest podstawowym kryterium w naszej posłudze i w naszym zarządzaniu; można ją interpretować jako: wierność wartościom św. Jana Bożego i Zakonu, etyka (bioetyka, etyka społeczna, etyka zarządzania), ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna (dla Europejczyków: Unia Europejska), wsparcie, sprawiedliwość, sprawiedliwa dystrybucja zasobów...
· DUCHOWOŚĆ ma ukierunkowywać współczesnego człowieka ku głębszemu poszukiwaniu sensu istnienia, wiary i transcendencji. Duchowość można interpretować jako: duszpasterstwo służby zdrowia, ewangelizacja, opieka duchowa dla wyznawców innych religii, ekumenizm, współpraca z parafiami, diecezjami i innymi wyznaniami...
ZASADY
Punkt 50 Statutów Generalnych Zakonu określa następujące zasady:
· W centrum zainteresowania tych, którzy żyją i pracują w szpitalach lub innych ośrodkach opieki, znajduje się przede wszystkim osoba, którą się opiekują.
· W sposób zdecydowany angażować się w obronę i polepszanie warunków życia ludzkiego.
· Uznawać prawo osoby, którą się opiekujemy, do tego, aby była właściwie poinformowana o stanie swojego zdrowia.
· Zachowywać tajemnicę zawodową, postępując tak, aby zachowali ją także i ci, którzy są w bliskim kontakcie z chorymi i potrzebującymi.
· Bronić prawa do śmierci z godnością, szanując słuszne pragnienia i potrzeby duchowe umierających, mając świadomość, że życie ludzkie ma swój doczesny koniec a swą pełnię osiąga w Chrystusie.
· Szanować wolność sumienia osób, którymi się opiekujemy oraz współpracowników, okazując jednak stanowczość w respektowaniu tożsamości naszych dzieł apostolskich.
· Doceniać i wspierać kompetencje zawodowe naszych współpracowników, zachęcając ich do aktywnego udziału w misji apostolskiej Zakonu; włączając ich w proces podejmowania decyzji w naszych dziełach apostolskich, biorąc pod uwagę ich umiejętności i zakres odpowiedzialności.