Ochrona osób narażonych na nadużycia

1 Nazwa Komisji:

Generalna Komisja ds. Ochrony Osób Bezbronnych.


2 Cel ogólny Komisji

Niniejszy Regulamin ma na celu określenie celów, składu, funkcji oraz zakresu działania Komisji w zakresie ochrony, w Zakonie Szpitalnym św. Jana Bożego, osób bezbronnych i narażonych na nadużycia, tak aby wszystkie miejsca, w których Zakon jest obecny, były bezpiecznymi miejscami dla wszystkich ludzi.


3 Cele operacyjne i sposób pracy Komisji

a) Opracowanie ogólnej polityki i kierunków działania dla całego Zakonu w sferze formacji, prewencji i kroków podejmowanych w przypadku oskarżeń o nadużycia, zgodnie z zaleceniami Kościoła i z poszanowaniem prawa cywilnego i karnego, w każdym z krajów, w którym Zakon jest obecny.

b) Skontrolowanie i aktualizacja protokołów oraz procedur na poziomie ogólnym Zakonu, odnośnie ochrony osób bezbronnych i narażonych na nadużycia.

c) Zapoznanie się z rzeczywistością Zakonu w tej kwestii na całym świecie;

d) Dążenie do utworzenia Komisji ds. Ochrony Osób Bezbronnych w każdej prowincji Zakonu wraz z opracowaniem wytycznych do ich powołania.

e) Ustalenie wytycznych potrzebnych do przygotowania modułów uwrażliwiających i formacyjnych dla braci i współpracowników, we współpracy z Generalną Komisją ds. Formacji Początkowej i Permanentnej oraz ze Szkołą Szpitalnictwa.

f) Wspieranie realizacji polityk prowincjalnych w celu przeciwdziałania nadużyciom.

g) Wspieranie komisji prowincjalnych w ustanawianiu wewnętrznych mechanizmów identyfikowania i zawiadamiania organów o możliwości popełnienia nadużycia.

h) Wspieranie komisji prowincjalnych w rozpoznawaniu i ocenie ryzykownych sytuacji, w tym w ustalaniu psycho-socjologicznych czynników ryzyka, jakie mogą wynikać ze sposobu organizacji i przedmiotu działalności, a konkretnie:

  1. u osób narażonych na nadużycia korzystających z dzieł i usług Zakonu w ramach hospitalizacji, pogotowia lub opieki domowej;

  2. u braci i współpracowników w najszerszym tego słowa znaczeniu, zgodnie z art. 21 Statutów Generalnych Zakonu; szczególnie zaś w zakresie oceny i unikania ryzyka oraz zapobieganiu mu;

i) Promowanie inicjatyw badawczych na tym polu;

j) Koordynacja działań z Generalną Komisją ds. Bioetyki w celu stworzenia synergii między obiema komisjami;


4ŗ Skład Komisji

  • Br. José Augusto Gaspar LOURO, Przewodniczący;

  • O. Damiįn AsTIGUETA, s.j. Uniwersytet Gregoriański, Rzym, członek komisji;

  • Dr Marķa CORRIGAN, osoba łącznikowa (Designated Liaison Person - DLP), Prowincja Zachodnia Europy, członek komisji;

  • O. Luis Orlando TORRES SANTOS, s.j. (Rektor Międzynarodowego Kolegium del Gesł - Rzym), członek komisji;

  • Br. Andrés SENE, Sekretarz


5 Wsparcie i pomoc komisjom prowincjalnym

Generalna Komisja ds. Ochrony Osób Bezbronnych będzie utrzymywać bliskie relacje z komisjami prowincjalnymi i animować ich prace, prosząc o wszelkie potrzebne informacje, a także rozsyłając opracowaną dokumentację.

Generalna Komisja, za pośrednictwem swojego przewodniczącego i sekretarza, będzie do dyspozycji prowincji i komisji prowincjalnych, udzielając konsultacji i wszelkich potrzebnych informacji.

Prowincje mianują jedną osobę jako referenta (odpowiedzialnego w ramach Prowincjalnej Komisji ds. Ochrony Osób Bezbronnych), z którą Komisja Generalna będzie się bezpośrednio kontaktować. Do czasu powołania Komisji Prowincjalnej, kontakt będzie utrzymywany bezpośrednio z prowincjałem lub inną wyznaczoną przez niego osobą.

Komisja Generalna przeanalizuje najodpowiedniejsze sposoby wspierania prowincji i komisji prowincjalnych, w razie potrzeby wysyłając któregoś ze swoich członków do danej prowincji.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, można będzie zorganizować spotkania z Komisją Generalną osób odpowiedzialnych z komisji prowincjalnych, w celu zajęcia się konkretnymi zagadnieniami lub w celach formacyjnych.


6 Organizacja i częstotliwość spotkań

Komisja będzie się spotykać regularnie, trzy razy w roku, zgodnie z ustalonym przez Komisję kalendarzem.

Ponadto, w razie potrzeby, będzie można zwoływać spotkania nadzwyczajne, w trybie pilnym, w których uczestnictwo odbywać się będzie osobiście lub za pośrednictwem telekonferencji.

Spotkania będą zwoływane przez przewodniczącego komisji za pośrednictwem jego sekretarza, który prześle list zwołujący, informujący o planowanym spotkaniu z przynajmniej dwudziestodniowym wyprzedzeniem. W przypadku spotkań organizowanych w trybie pilnym będą się one odbywać jak najszybciej.

Miejsce i szczegóły organizacyjne dotyczące spotkań będą ustalane we współpracy z sekretarzem Komisji.


7 Sporządzanie protokołów i przesyłanie ich do Komisji Generalnej

Za sporządzanie protokołu z każdego spotkania i przesłanie go, jak najszybciej, do członków Komisji, odpowiedzialny jest Sekretarz.

Protokół należy złożyć w Sekretariacie Generalnym Kurii.

Kopia protokołu zostanie przesłana do Przełożonego Generalnego.

Sekretarz przesyła list zwołujący i porządek obrad następnego posiedzenia wszystkim członkom Komisji z odpowiednim wyprzedzeniem wskazanym w poprzednim punkcie.


8 Zatwierdzenie Regulaminu

Niniejszy Regulamin i zmiany, które w przyszłości mogą być zaproponowane, winny być zatwierdzone przez Definitorium Generalne, na wniosek Przewodniczącego Komisji.

 
 

Torna alla pagina precedenteTorna alla home page