Prezentacja projektu nowicjatu europejskiego

W zeszły poniedziałek, 8 kwietnia, w Rzymie, w siedzibie Kurii Generalnej, podczas spotkania Regionu Europy, odbyła się prezentacja projektu nowicjatu europejskiego dla wszystkich Przełożonych Prowincjalnych z Europy.

Wspólnota formacyjna nowicjatu europejskiego w składzie br. Luis Marzo (Hiszpania) magister nowicjatu, br. Angelo Sala (Włochy), br. Tymoteusz Hołozubiec (Polska) i br. Damian Horvath (Węgry), w towarzystwie br. Benigno Ramos (byłego odpowiedzialnego za formację w Kurii Generalnej) spotykają się okresowo od października 2018 r. do chwili obecnej, aby opracować projekt życia wspólnotowego, projekt formacyjny nowicjatu, a także, aby zaplanować pewne aspekty ekonomiczne i praktyczne niezbędne do uruchomienia domu w Brescii (we Włoszech), w którym będzie się mieścił Nowicjat.

Formacja jest jednym z podstawowych filarów, na którym opiera się nasze życie, jako braci św. Jana Bożego. Jest to najbardziej skuteczny sposób na rozwój osobisty, udzielenie odpowiedzi na wymagania dzisiejszego życia zakonnego, na interioryzację tożsamości zakonnej oraz wzmocnienie naszej tożsamości szpitalnej.

Jesteśmy również przekonani, że ten międzyprowincjalny dom formacyjny, będzie okazją do poznania różnorodności i bogactwa stylów życia zakonnego różnych prowincji Europy. Chcemy, aby był to solidny i elastyczny projekt, który będzie uwzględniał indywidualne potrzeby kandydatów, aby pomóc im rozeznać i umocnić ich powołanie.

Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, które pojawiają się w związku z tym projektem, takie jak problem znajomości języka czy różnice kulturowe. Aby przezwyciężyć te problemy, uważamy, że odpowiednie przygotowanie formowanych i nauka miejscowego języka ułatwi dynamikę grupy, integrację i lepsze przyswojenie treści programu.

Młodzi, formowani w międzyprowincjalnym środowisku, będą z większą łatwością dzielić się i współpracować z braćmi z innych prowincji, co pomoże w realizowaniu wspólnego, a nie tylko prowincjonalnego, rozeznania Zakonu w Europie odnośnie przyszłości.

Sukces tego projektu zależy od wsparcia ze strony zarządu prowincji, jakości i ciągłości programów, zaufania do formatorów i odpowiedniego, spersonalizowanego towarzyszenia kandydatom. Uważamy, że nowicjat europejski będzie w stanie przekazać bardziej uniwersalny i międzykulturowy wymiar formacji Zakonu.

Spaziatore
Spaziatore
Ingrandisci
Spaziatore
Spaziatore
Spaziatore
 
 
Spaziatore
 
 
Spaziatore
 
 
Spaziatore

 

Salva questo testoSegnala ad un amicoStampaTorna alla pagina precedenteTorna alla home page