Europejskie Spotkanie Scholastyków w Wiedniu
W dniach od 26 sierpnia do 2 września 2018 r., w Wiedniu, spotkali się scholastycy z Prowincji Austriackiej, Bawarskiej, Polska, Portugalskiej i Hiszpańskiej.
W Prowincjach Europy Środkowej spotkania scholastyków mają długą tradycję. Pierwsze z nich odbyło się w 1981 r. Wówczas uczestniczyły w nim Prowincje Austriacka, Bawarska, a także Reńska (która dziś już nie istnieje). W 1988 r. dołączyła Prowincja Polska, a w 2015 r. Prowincje z Portugalii i Hiszpanii. Oprócz braci scholastyków w spotkaniach biorą udział także ich formatorzy.
Spotkanie scholastyków ma podwój cel - powiedział br. Seraphim Schorer, Magister Międzyprowincjalnego Scholastykatu Prowincji Austriackiej i Bawarskiej w Ratyzbonie. Pierwszym celem jest wzajemne poznanie się oraz wymiana opinii i doświadczeń między uczestnikami. Drugim zaś celem jest formacja, to znaczy konfrontacja z pewnymi zagadnieniami.
Na tegorocznym spotkaniu, po raz pierwszy nie było prelegentów z zewnątrz, dlatego że scholastycy postanowili sami animować i moderować prace. Na ostatnim spotkaniu, postanowiliśmy, aby to sami scholastycy wybrali i przedstawili tematy, które leżą im na sercu powiedział br. Seraphim. Zgodnie z podjętą decyzją, każda grupa językowa animowała jedną część spotkania.
Pierwszy dzień poświęcony był na wzajemne poznanie się i na odwiedzenie wspólnoty i szpitala bonifratrów w Wiedniu, a następnie na zwiedzanie miasta.
Drugi dzień spotkania, animowany przez grupę niemiecką, przebiegł pod hasłem Napięcie - Odprężenie. Celem było przeanalizowanie, w jaki sposób bonifrater może zarządzać swoim dniem w zrównoważony i radosny sposób, regenerując się i nie tracąc energii. "To ważny temat dla scholastyków", podkreślił br. Seraphim, "ponieważ po nowicjacie, w którym wszystko jest zaplanowane w dość zrównoważony sposób, scholastycy muszą nauczyć się samodzielnie zarządzać i organizować swój dzień". Rano tego dnia uczestnicy mieli czas na dokonanie osobistej refleksji nad tym aspektem swojego życia, a po południu wymienili się swoimi doświadczeniami. Wnioski zostały zebrane i przedstawione w sposób bardzo plastyczny, za pomocą krótkich przedstawień teatralnych.
Podczas trzeciego dnia, animowanego przez grupę polską, głównym tematem była relacja młodych współbraci z Bogiem. Dyskutowano zarówno o pozytywnych aspektach, jak i o trudnościach z jakimi spotykają się scholastycy. "Ciekawe było to, że ten temat jest postrzegany w bardzo podobny sposób w różnych miejscach w Europie" - stwierdził br. Seraphim.
Centralnym punktem czwartego dnia, animowanego przez grupę portugalską, był św. Jan Boży. Każda z grup napisała list do Założyciela Zakonu, na który z kolei odpowiadała inna grupa, wyobrażając sobie, jakiej odpowiedzi udzieliłby nasz Święty.
W piątek, 31 sierpnia, wszyscy udali się na wycieczkę do doliny Wachau, którą płynie Dunaj, znanej z przepięknych krajobrazów. W sobotę, 1 września, podczas ostatniego dnia spotkania, Pierwszy Radny Generalny br. Rudolf Knopp opowiedział młodym współbraciom o przygotowaniach do zbliżającej się Kapituły Generalnej Zakonu, która odbędzie się na początku przyszłego roku. W niedzielę, 2 września, miało miejsce oficjalne zakończenie spotkania.