Święto Najświętszej Maryi Panny, Patronki Naszego Zakonu

List okólny Przeora Generalnego

     

Moi drodzy Bracia, Współpracownicy i Członkowie Rodziny Szpitalnej św. JanaBożego

W trzecią sobotę miesiąca, 16 listopada, będziemy obchodzić w Zakonieświęto naszej Matki, Najświętszej Maryi Panny - Patronki Naszego Zakonu inaszej Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego. Z tej okazji pragnę przesłać Wammoje najserdeczniejsze życzenia, a także zachęcić do obchodów tego święta zradością oraz do jego odpowiedniego przygotowania.

Od czasów św. Jana Bożego, Najświętsza Maryja Panna, „Zawsze Czysta”,niezmiennie zajmowała centralne miejsce w życiu Zakonu. Obraz Bramante, którywidnieje tu obok, przypomina nam o wsparciu i opiece Maryi, okazanej św. JanowiBożemu, gdy był żołnierzem w Fuenterrabía (Hiszpania). Także i dziś, nadalczujemy szczególną opiekę Naszej Matki, którą uznajemy za KrólowąSzpitalnictwa. Nadal towarzyszy naszej Rodzinie, ucząc nas swoim przykłademjak praktykować szpitalnictwo i odnawiać je w każdym historycznym momencie, podobniejak cznyniła to otaczając swoją matczyną miłością św. Jana Bożego.

Nowe sześciolecie, podobnie jak poprzednie, pragnę powierzyć opiece MatkiBożej, naszej Patronce, aby w nadchodzących latach prowadziła całą RodzinęSzpitalną św. Jana Bożego w taki sposób, abyśmy w oparciu o kierunki działaniaKapituły Generalnej i wskazówki Papieża Franciszka zawarte w jego orędziu doZakonu, mogli wiernie odpowiedzieć na wyzwania, które przed nami stoją,odnawiając szpitalnictwo zgodnie ze stylem św. Jana Bożego.

W pierwszym tygodniu października, jak co roku, odbyło się w Rzymie SpotkanieWyższych Przełożonych Zakonu. Zgodnie z deklaracjami ostatniej KapitułyGeneralnej, głównym tematem, który omawialiśmy, była: prewencja oraz ochronaosób bezbronnych. Jest to trudna i smutna sprawa dla ofiar - dla osób,które doświadczyły nadużyć lub były wykorzystywane. Jest to również bolesne zpowodu tych, którzy dokonują nadużyć, zwłaszcza gdy ma to miejsce winstytucjach i miejscach, w których oczekuje się ochrony i opieki. Dzieje się towe wszystkich sferach społecznych, niestety także w Kościele i w dziełach życiakonsekrowanego.

Na Spotkaniu odnieśliśmy się równieżdo wezwania, które kieruje do nas społeczeństwo i Kościół, wzywając do poszanowaniastworzenia, Ziemi i środowiska. Papież Franciszek już w 2015 r. w swojej encyklice„Laudato Si”, wzywał nas do dbania o Ziemię, poprzez to, co papież nazywa ekologiąintegralną, która wyraźnie obejmuje wymiar ludzki i społeczny (por. 137).Kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia, bowiem... brakuje nawrócenia ekologicznego, które wiąże się z przeżywaniempowołania jako obrońcy dzieła Bożego, co nie jest czymś opcjonalnym, ani teżdrugorzędnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego (por. 217).Zaangażowanie musi być na poziomie osobistym, na poziomie wspólnotowym, dzieł apostolskichi ostatecznie całego Zakonu. Ostatnia Kapituła Generalna w swoich deklaracjachzachęca nas do zaangażowania się w propagowanie szacunku i troski o stworzenie.Zarząd Generalny chce promować to uwrażliwianie w całym Zakonie.

 

Moi drodzy bracia, są to więc dwie bardzo ważne i aktualne kwestie, któreobligują całą naszą Rodzinę Szpitalną do tego, by na nowo odczytaćszpitalnictwo św. Jana Bożego. Nasza misja apostolska staje dzisiaj przedwezwaniem i zobowiązaniem do opieki nad stworzeniem, w myśl encykliki „LaudatoSi” oraz do opieki, prewencji i ochrony osób bezbronnych, którymi sąwszyscy pacjenci, którymi zajmujemy się w naszych dziełach, osoby które przychodządo nas w poszukiwaniu zdrowia, pokoju, miłości, miłosierdzia i bezpieczeństwa, czyli:szpitalnictwa.

Odnowa szpitalnictwa, mając przed oczami oba wezwania, oznacza aktualizowaniei dostosowanie naszej misji, odpowiadając na wyzwania, które dziś się przednami pojawiają. Z pewnością nie jest to proste, wymaga nawrócenia, przemianyi zaangażowania, rezygnacji z pozycji obronnych i umieszczenia w centrum, jakto robił św. Jan Boży, osób potrzebujących, szczególnie najbardziejbezbronnych, tych którzy są ofiarami złego traktowania i wszelkich innychrodzajów zaniedbań lub nadużyć, ponieważ każde nadużycie zawsze jest zaprzeczeniemi sprzeniewierzeniem się charyzmatowi szpitalnictwa, do realizowania któregozostaliśmy powołani. Musimy zachęcać do odpowiedniej formacji braci i współpracowników,a także opracować niezbędne zasady, protokoły i procedury we wszystkichprowincjach i dziełach, w których ich jeszcze brak, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

W tej trudnej drodze towarzyszy nam Matka Boża, nasza Patronka. Inspirujenas, abyśmy zawsze dbali o Jej najbardziej bezbronne dzieci. Będzie zawsze namtowarzyszyć i poprowadzić w budowaniu zdrowszego i bezpieczniejszego, bardziejprzyjaznego i braterskiego świata dla każdego człowieka. Zawsze się do Niejuciekajmy. W niej znajdziemy pokój, miłość i nieustanną inspirację, by podążaćza wezwaniem Jej Syna, przypominając sobie słowa z wesela w Kanie: Zróbciewszystko, cokolwiek wam powie (por. J 2,1-11).

Życzę wszystkim, w imieniu własnym i całej Rodziny Szpitalnej z KuriiGeneralnej, radosnego święta Najświętszej Maryi Panny, Patronki naszego Zakonu.Niech błogosławi Ona naszemu ukochanemu Zakonowi, chorym i wszystkim członkomRodziny Szpitalnej św. Jana Bożego.

Z braterskimi pozdrowieniami

 

Br. Jesús Etayo

Przełożony Generalny

 

 

Copyright © 2024 Fatebenefratelli